Jdi na obsah Jdi na menu
 


Noctuidae - můrovití

Taxonomický systém:

Říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - můrovití (Noctuidae).

Počet druhů:

Je to jedna největší motýlí čeleď na světě, celkem je popsáno přes 35 000 druhů. Z tohoto počtu je přibližně 1 450 druhů popsáno v Evropě. V české republice je to cca 500 druhů.  

Základní znaky:

Můrovití jsou malí až středně velcí, ale nalezneme mezi nimi i druhy velké (stužkonosky). Tykadla bývají nitkovitá, brvitá, štětinovitá, ale také krátce hřebenitá. Délka tykadel je větší než polovina předního okraje předních křídel. Oči jsou lysé, obrvené nebo pýřité při jejich obvodu. Sosák bývá dlouhý, tuhý, vzácně měkký, tenký, nebo není vyvinut. Hruď můrovitých je mohutná, často na hřbetě ochlupená, stejně jako zadeček. Ten vždy přesahuje zadní roh zadních křídel. Nohy jsou silné. Přední křídla jsou úzce trojúhelníková nebo lichoběžníková, zatímco zadní křídla jsou vždy širší. Zbarvení předních křídel je krycí (sympatické), zadní křídla bývají světlejší, někdy pestrá.

Housenky jsou malé, středně velké i velké. Bývají lysé, spoře chlupaté, ale i velmi chlupaté. Mají celkem 16, 14 nebo 12 noh. Hlava je kulatá. Housenky jsou aktivní v noci, přes den bývají ukryty. Kukly jsou uloženy volně na zemi nebo v nadzemních (podzemních) kokonech. Jsou vesměs lesklé, hladké, někdy ojíněné. Zadeček kukel bývá kónický.

Rozpětí křídel:

Rozpětí křídel je velmi variabilní, v našich podmínkách je největší rozpětí zřejmě u stužkonosek (až 50 mm).

Výskyt:

Motýli této čeledi létají večer a v noci, méně často i ve dne.