Jdi na obsah Jdi na menu
 


Babočka admirál (Vanessa atalanta)

27. 8. 2014

 Babočka admirál (Vanessa atalanta)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - babočkovití (Nymphalidae).

Rozšíření:

Druh je kosmopolitní (druh se vyskytuje prakticky po celém světě). Kromě Evropy je rozšířen na Azorech, Kanárských ostrovech, v severní Africe, v Malé Asii a Íránu. Vyskytuje se rovněž v Severní a Střední Americe.

Výskyt:

Vyskytuje se téměř všude nezávisle na nadmořské výšce nebo druhu biotopu. Setkat se s ním můžeme na loukách, okrajích lesů, ve stromořadích a zahradách, ale při migraci se vyskytují i v nejvyšších horských polohách. V nižších polohách zalétá často do zahrad a sadů, neboť ho vábí přezrálé ovoce. Samci během namlouvání samic hájí své dočasné teritorium – keř či strom a to především v odpoledních hodinách a vyčkávají zde na samičky.

Motýl:

Motýl se v našich podmínkách vyskytuje od května do října a vytváří během této doby dvě generace (v chladnějších oblastech pouze jednu generaci). Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o druh tažného motýla, je velmi obtížné určit dobu výskytu jednotlivých generací, jisté však je, že populace na našem území zakládají motýli táhnoucí z jihu a druhá generace na podzim odlétá zpět na jih do teplejších oblastí. Všeobecně platí, že motýli na sever od Alp přezimují jen málokdy. Motýl má rozpětí křídel 50 – 60 (70) milimetrů a je velmi hbitý a ostražitý. Babočka admirál je pestře zbarvený motýl. Základní barvou svrchní strany předních křídel je sametová černá s červeným proužkem probíhajícím napříč křídlem od předního okraje k zadnímu rohu. Nad tímto proužkem se směrem k vrcholu (apexu) křídla nachází několik různě velkých bílých skvrn. Zadní křídla jsou taktéž černá s červeným lemem na okraji, který obsahuje několik černých skvrn. Skvrny jsou při zadním rohu křídla větší a jsou vyplněny modrou barvou. Rub předních křídel je také pestrý, obsahuje ovšem méně čisté barevné odstíny. Kresba je velmi podobná líci, pouze nad a pod červeným proužkem lze vidět modré skvrny. Rub zadních křídel má okrově šedou barvu s hnědým a černým stínováním. V diskoidální oblasti pravého křídla (oblast křídla od kořene obklopená ostatním žilkováním křídla) jsou umístěny za sebou tři černé skvrny, které je možné číst jako číslice 980 nebo 98. Okraje křídel jsou pravidelně zubaté.

Housenka:

Housenky jsou černé, se žlutavými tečkami a žlutým pruhem na boku. Trny na hrudních článcích jsou žlutavé, ostatní trny jsou tmavé. Krmí se z počátku na listech hostitelských rostlin, které stáčejí a spřádají okraji k sobě. V pozdějších instarech spřádají několik vrcholových listů společně s květy do menší komůrky, ve které se následně kuklí (od vyklubání vajíčka je to přibližně za 21 – 28 dnů v závislosti na teplotě). Kukly mají šedavě okrovou barvu s tmavým žilkováním a stříbřitými skvrnami na zádech. Kukla je tupě hrotitá.  Motýl se z nich líhne po 14 až 21 dnech (v chladnějším počasí i po 28 dnech).

Hostitelské rostliny:

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), kopřiva žahavka (Urtica urens) a méně často i chmel otáčivý (Humulus lupulus).

Vajíčka:

Samice kladou soudečkovitá vajíčka jednotlivě na kopřivu dvoudomou a kopřivu žahavku. Vajíčka jsou žebrovaná, světlezelená a samice je umisťuje na svrchní stranu listů poblíž vrcholu živných rostlin. Housenka se z nich klube přibližně po 7 dnech.

Chov:

Jazykové formy:

Anglicky: Red Admiral

Dánsky: Admiral

Finsky: Amiraali

Francouzsky: vulcain

Holandsky: Atalanta

Chorvatsky: crveni admiral

Maďarsky: Atalanta lepke

Německy: Admiral

Norsky: Admiral

Polsky: Rusałka admirał

Rusky: Адмирал

Slovensky: babôčka admirálska

Španělsky: Numerada

Švédsky: Amiral