Jdi na obsah Jdi na menu
 


Babočka bílé C (Polygonia c album)

polygonia-c-album.jpg

Babočka bílé C (Polygonia c album)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - babočkovití (Nymphalidae).

Rozšíření:

Druh sahá svým areálem od Velké Británie přes celou Evropu a Asii až do Japonska. Nalezneme jej i v severní Africe.

Výskyt:

Mezi hlavní biotopy tohoto motýla patří okraje lesů, lesní cesty, paseky, lesní palouky, ale najdeme ho i v člověkem intenzivně využívané krajině – zahradách a parcích.  Můžeme jej zahlédnout poblíž rybníků, řek a ve vyšších polohách také v okolí bystřin. Motýl saje šťávu z kůry poraněných stromů, a proto jej můžeme často vidět odpočívat na kmenech stromů. Sluní se však rád i na zemi.

Motýl:

Je to jeden z hojných druhů motýlů u nás a vyskytuje se od brzkého jara do pozdního podzimu. Na jaře se po přezimování (přezimuje dospělec) objevuje jako jeden z prvních v březnu a dubnu a navštěvuje rozkvétající vrbu jívu. Během roku vytváří dvě generace, z nichž druhá v říjnu vyhledává vhodný úkryt, ve kterém přezimuje. Rozpětí křídel činí 45 – 50 milimetrů. Název získal tento motýl podle charakteristické bílé kresby ve tvaru písmene C na rubu křídel.  Přední i zadní křídla jsou na líci u přezimující generace červeně zrzavá, u letní generace pak rezavě žlutá. Přední i zadní křídla jsou ozdobena hnědými a černými skvrnami. Kraj křídel je velmi členitý, zubatý. Rub křídel je u přezimující generace hnědý až černohnědý (kořeny křídel), křídla letní generace jsou okrově hnědá s tmavým stínováním.

Housenka:

Housenky žijící na živných rostlinách jednotlivě, jsou po vyklubání zprvu tmavohnědé s černou kresbou. Později je přední část těla rezavě hnědá a zadní články jsou na hřbetě a po bocích bílé s postranními červenými proužky a namodralými oky. Před kuklením housenka měří až 35 mm. V posledním instaru (cca po 6ti týdnech) se kuklí zavěšená hlavou dolů. Kukla je světle hnědá s 6 stříbřitými skvrnami na hřbetě. Motýl se z ní líhne po 14 - 21 dnech.

Hostitelské rostliny:

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), chmel otáčivý (Humulus lupulus), jilm (Ulmus sp.), líska obecná (Corylus avellana), zimolez (Lonicera sp.), rybíz nebo angrešt (Ribes sp.), vrba jíva (Salix caprea).

Vajíčka:

Samice kladou vajíčka jednotlivě nebo v malých skupinkách na živné rostliny. Celkem samice klade cca 250 vajíček. Housenka se z nich klube po 14 - 21 dnech.

Chov:

Jazykové formy:

Anglicky: Comma

Dánsky: Det Hvide C

Finsky: Herukkaperhonen

Francouzsky: Robert-le-diable

Holandsky: Gehakkelde aurelia

Chorvatsky: Riđa sedefica

Maďarsky: C betűs lepke

Německy: Weisses C

Norsky: Hvit c

Polsky: Rusałka ceik

Rusky: Углокрыльница С-белое

Slovensky: Babôčka zubatokrídla

Španělsky: C-blanca

Švédsky: Vinbärsfuks

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář