Jdi na obsah Jdi na menu
 


Babočka kopřivová (Aglais urticae)

26. 4. 2012

aglais-urticae.jpg

Babočka kopřivová (Aglais urticae)

 

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - babočkovití (Nymphalidae).

Rozšíření:

Druh je rozšířen od západní Evropy přes Rusko až Tichému oceánu.

Výskyt:

Obývá širokou škálu biotopů – louky, pastviny, pole, úhory, stepi, okraje lesů nebo paseky. V oblibě mají jeteliště. Není vzácností ani ve velkých městech. Létá od nížin až po vysoké hory. Namlouvací rituál samce a samice probíhá v odpoledních hodinách a trvá až do setmění. Samec během této doby odhání ostatní samce. Večer dochází k páření, které trvá celou noc.

Motýl:

Je to jeden z nejhojnějších motýlů u nás a vyskytuje se od jara do pozdního podzimu. Během roku vytváří dvě generace, z nichž druhá přezimuje a létá v dalším roce od března nebo dubna, kdy vyhledávají poraněné stromy a rozkvetlé jívy. K přezimování vyhledává půdy, sklepy kůlny, dutiny stromů a další prostory, kde nedochází k promrzání. Rozpětí křídel činí 50 – 60 milimetrů. Křídla tohoto motýla jsou velmi pestrá, přední křídla jsou jasně žlutočervená s lemem modrých skvrn tvaru půlměsíce, které jsou černě lemovány. U předního okraje lze nalézt tři černé skvrny ve žlutém podkladu. Uprostřed křídel jsou tři menší okrouhlé černé skvrny a na špičce křídla je patrná bílá skvrnka. Zadní křídla jsou černá s červeným pruhem při lemu z modrých půlměsíců stejně jako u předního křídla. Okraje křídel jsou mírně zubaté. Spodní strana křídel je šedohnědá a na předních křídlech je vidět žlutavý střed. Samečci jsou oproti samičkám menší a mají štíhlejší křídla.

Housenka:

Po vyklubání měří housenky 3,5 mm a zůstávají pohromadě. Ihned po vyklubání sežerou vaječné obaly a začnou produkovat vlákno na společné hnízdo. V tomto hnízdě přebývají až 4 instary. V pátém instaru se rozlézají, vždy však můžeme nalézt více housenek pohromadě. V případě ohrožení vylučují zelenou tekutinu, kroutí se a padají na zem z živné rostliny. Housenky jsou tmavé černozelené až černošedé se žlutozelenými podélnými pruhy na hřbetě. Trny na tělních článcích jsou šedočerné. Housenky se krmí otevřeně na horní straně listů živné rostliny. Zavěšené kukly jsou hnědošedé až rudošedé se čtyřmi stříbrnými skvrnami na hřbetě. Motýl se z nich líhne po 12 dnech (v chladnějším období i po dvou týdnech).

Hostitelské rostliny:

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), méně často kopřiva žahavka (Urtica urens) a výjimečně i chmel otáčivý (Humulus lupulus).

Vajíčka:

Samice kladou soudečkovitá vajíčka ve větších skupinách (80 - 100 kusů) na spodní stranu živných rostlin. Vajíčka mají osm (devět) světlejších žeber a jsou tmavozelená. Housenka se z nich klube většinou po 12 dnech (podle teploty se může líhnout po 7 až 21 dnech).

2014_05_26-048.jpg

 

Chov:

Jazykové formy:

Anglicky: Small Tortoiseshell

Dánsky: Nældens Takvinge

Finsky: Nokkosperhonen

Francouzsky: Petite tortue

Holandsky: Kleine vos

Chorvatsky: Mala riđa

Maďarsky: Kis rókalepke

Německy: Kleiner Fuchs

Norsky: Neslesommerfugl

Polsky: Rusałka pokrzywnik

Rusky: Крапивница

Slovensky: Babôčka pŕhľavová

Španělsky: Ortiguera

Švédsky: Nässelfjäril

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

obrázky

(4.třída, 12. 4. 2013 12:30)

Nemáte tam obrázky!