Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj révový (Hippotion celerio)

4. 4. 2012

hippotion-celerio.jpg

Lišaj révový (Hippotion celerio)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

Rozšíření:

Velmi migrující druh, který se vyskytuje od tropické části Afriky, přes Indii až do západní části palearktické oblasti V severní Africe a v Evropě se však objevuje zřídka a to jen za velmi teplého počasí. V Austrálii jde o nepůvodní druh (byl introdukován).

Výskyt:

Vzhledem k chladnému klimatu České republiky a střední Evropy není lišaj révový našim stálým druhem. Tento druh nemá žádné zvláštní nároky na prostředí, preferuje však obdělávané plochy, kde je dostatek živných rostlin. Ideálním prostředím jsou pro něj vinice. Létá za soumraku a vyhledává nektar v trubkovitých květech rostlin. I když je aktivní pouze krátkou dobu, díky svému silnému tělu a rychlému letu zvládá překonávat velké vzdálenosti. Také je velmi přitahován světlem. Ve dne využívá svého zbarvení a dokonale splývá s kameny, zdmi, stromy nebo mezi listy. K páření dochází krátce po setmění a trvá 1 – 3 hodiny.

Motýl:

Rozpětí křídel je 60 – 80 mm. Základní barvou předních křídel je hnědá, která je na křídlech obsažena v několika odstínech. Přes křídlo se souběžně s delší stranou křídla táhne béžový pruh. Lem křídla je hnědý a na krátké straně ohraničený jedním černým a bílým páskem. Zadní křídla jsou v klidu složena pod předními křídly. Jejich barva je růžová s několika černými proužky v místě žilkování. Lem zadního křídla je také hnědý. Zadeček je zbarven stejně jako křídla. Na jeho horní straně lze nalézt světlý proužek, a na každém článku malá světlá skvrna. Hruď a hlava mají hnědou barvu, kterou doplňují šedohnědé proužky. Končetiny i tykadla jsou bělavé.

Housenka:

V našem podnebí motýl vytváří dvě generace od května do října. V tropických oblastech však za rok vytváří i 5 generací. Po vylíhnutí jsou housenky dlouhé 4 mm, jsou světle žluté, matné a na zadečku mají dlouhý černý trn, který je typický pro celou čeleď. Housenka ihned zkonzumuje vaječné obaly a přesune se na spodní stranu listu hostitelské rostliny, kde odpočívá. Teprve po několika hodinách začíná konzumovat potravu a začíná se lesknout. Ve druhém instaru se objevují dvě velká oka na čtvrtém článku a dvě malá oka na pátém článku těla. Jak housenka postupně roste, přesouvá se k odpočinku na řapíky a stonky rostlin. Při žíru většinou nekonzumuje celé listy, pouze jejich části, poté se přesouvá. Ve třetím instaru má housenka sytě zelené zbarvení, oka jsou žlutá a od trnu se podél těla směrem k hlavě táhne na každém boku jeden žlutavý proužek. Stejně jako jiní zástupci čeledi lišajovitých i tento druh při nebezpečí zatahuje hlavu do těla a vystrkuje barevná oka. V posledním instaru se u části housenek mění zelená barva na hnědou, většina housenek však zůstává zelená. Housenka se kuklí přímo na zemi, mezi listím nebo těsně pod povrchem půdy v řídkém hnědém kokonu. Kukla je dlouhá 45 – 51 mm, je světle šedohnědá, matná, s černými skvrnami na bocích. Zadeček je zakončen ostrým hrotem. U nás nepřezimuje.

 

Hostitelské rostliny:

Hlavními hostitelskými rostlinami je vinná réva (Vitis sp.) a loubinec (Parthenocissus  sp.). Druh se však objevuje také na spoustě dalších rostlin jako je svízel (Galium sp.), fuksie (Fuchsia sp.), vrbovka (Epilobium sp.), netýkavka (Impatiens sp.),  svlačec (Convolvulus sp.), krtičník (Scrophularia sp.), divizna (Verbascum  sp.), šeřík obecný (Syringa sp.), šťovík (Rumex sp.), begónie (Begonia sp.), arón (Arum sp.), mirabilis (Mirabilis sp.), žumen (Cissus sp.), kornoutice (Zantedeschia sp.) a užovník (Caladium sp.).

Vajíčka:

Vajíčka jsou velmi variabilní ve velikosti i tvaru. Mohou být téměř kulatá i oválná. Jsou lesklá, modrozelená. Samice je klade po jednom na list v blízkosti špičky hostitelské rostliny. Housenky se z nich líhnou přibližně po 5 – 7 dnech.

Chov:

Jazykové formy:

Anglicky: Silver-striped Hawk-moth

Dánsky:

Finsky: Etelänkiitäjä

Francouzsky: Sphinx Phaenix

Holandsky: Wingerdpijlstaart

Chorvatsky:

Maďarsky: Csíkos szender

Německy: Grosseweinschwärmer

Norsky: Sølvstripet svermer

Polsky: Zmrocznik winniczak

Rusky: Бражник большой винный (Bolshoi vinnyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj viničový

Španělsky: Esfinge de la parra

Švédsky: Silverbandsvärmare

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář