Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj vinný (Hyles livornica)

17. 4. 2012

hyles-livornica.jpg

Lišaj vinný (Hyles livornica)

Taxonomie:   říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

Rozšíření:

Tento druh je velmi rozšířen, dá se o něm říci, že jde o kosmopolitní druh. Vyskytuje se od USA přes Evropu a Asii až do Austrálie. Najdeme ho v subtropech a mediteránní oblasti, kde se může objevovat i ve velmi vysokých počtech.

Výskyt

Migrující motýl, který má rád otevřenou krajinu s menším počtem stromů a keřů. Vyhovují mu proto pastviny a stráně, písčité duny a vinice. V polopouštních oblastech může způsobovat přemnožení především po větších deštích. Je to velmi aktivní motýl, létá většinou k večeru, kdy jsou přitahování světlem a voňavými květy rostlin. Páření probíhá za úsvitu a trvá dvě až tři hodiny. V jižní Evropě a severní Africe je lišaj vinný často aktivní i ve dne. Migrace probíhá od konce února do října s vrcholem v březnu a dubnu, kdy se motýli odvažují i do severnějších oblastí.

Motýl:

Rozpětí křídel je 60 – 85 mm. V našich zeměpisných šířkách se objevuje od konce května do září. Křídla jsou velmi výrazně bíle žilkovaná a převládá na nich hnědá barva. Středem předních křídel se táhne béžový pruh, který končí na špičce křídla. Zadní křídla jsou výraznější, mají na větší části plochy růžovou barvu. Tykadla jsou tmavá, na konci bělavá. Na hnědé hrudi nalezneme dva bílé proužky, které navazují na střední pruh předních křídel (pokud jsou křídla v klidu).  Zadeček je také hnědý, shora má bílý proužek. Články zadečku jsou doplněny o příčné černé a bílé proužky.

Housenka:

Čerstvě vylíhlá housenka je 4 mm dlouhá, zelenobílá, má černou hlavu a stejně jako roh na zadečku. Během krmení tělo tmavne až k olovově zelené. Ve druhém instaru se objevuje charakteristický barevný vzor, který je s každým dalším instarem výraznější. Tento vzor se skládá ze dvou žlutých teček na horní straně každého článku těla, které propojuje světlejší pruh směrem od hlavy k zadečku. Pod těmito dvěma proužky se nachází na každé straně ještě další žlutý proužek, ve kterém již žluté tečky nejsou tolik zřetelné. V chladnějších oblastech je základní barva švestkově modrá a proužky nejsou žluté ale zelené. Ve všech instarech se housenky živí zcela otevřeně na hostitelských rostlinách, neschovávají se, jako jiné druhy této čeledi. V případě vyrušení housenky kývají přední částí těla ze strany na stranu a snaží se útočníka tímto způsobem zastrašit. V posledním instaru měří housenka 65 - 80 mm. Než se housenka zakuklí, vytváří si v trsu trávy, na zemi nebo těsně pod povrchem řídký kokon, ve které se přeměňuje v kuklu. Kukla je dlouhá 30 – 45 mm, matná a velmi barevně proměnlivá. Barva je většinou hnědá, může však být i nažloutlá nebo dokonce průhledná. Kukla může přezimovat i několik let.

Hostitelské rostliny:

Hlavně šťovík (Rumex sp.), rdesno (Polygonum sp.), v severní Africe a na Blízkém východě také kopíčko (Asphodelus sp.). Méně často se objevuje také na vinné révě (Vitis sp.), přísavníku (Parthenocissus sp.), fuchsii (Fuchsia sp.), svízeli (Galium sp.), hledíku (Antirrhinum sp.), jitroceli (Plantago sp.), kacibě bobovité (Zygophyllum fabago) apod. Housenky však byly zjištěny i na dalších druzích rostlin jako je například muškát (Pelargonium sp.), chřest (Asparagus sp.), pyštek (Linaria sp), cizrna (Cicer sp.), pohanka (Fagopyrum sp.) a mnoho dalších.

Je třeba říci, že při gradaci (přemnožení) tohoto druhu může dojít k situaci, kdy housenky nemají dostatek potravy z běžných hostitelských rostlin. V tu chvíli jsou housenky schopny dokončit svůj vývoj na mnoha jiných druzích rostlin, mohou dokonce napadat i bavlníkové plantáže (Gossypium sp.). Tím se lišaj vinný může stát poměrně významným škůdcem.

Vajíčka:

Vajíčka jsou poměrně mírně oválná, přibližně 1,0 x 1,1 mm veliká, světle zelená a lesklá. Samice je klade na spodní stranu listů živných rostlin.

Chov:

Jazykové formy:

Anglicky: White-lined Hawk-moth

Dánsky:

Finsky: Juovakiitäjä

Francouzsky: Sphinx livournien

Holandsky: Gestreepte pijlstaart

Chorvatsky: Lozin ljiljak

Maďarsky: Sávos szender

Německy: Linienschwärmer

Norsky: Hvitribbet mauresvermer

Polsky: Zmrocznik liguryjski

Rusky: Бражник ливорнский (Lineichatyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj viničný

Španělsky: Esfíngido de la vid

Švédsky: Vitribbsvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lišaj vinný

(jiřina, 26. 6. 2013 16:08)

našla jsem spářený pár na zdi domku na Mělníku v 15,30 co s nimi mám udělat

Re: lišaj vinný

(gerendas, 9. 9. 2013 9:54)

Pakliže najdete v přírodě tyto motýly, je nejlepší je tam i ponechat.