Lišaj vrbkový (Deilephila elpenor)
Lišaj vrbkový (Deilephila elpenor)
Taxonomie:
říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).
Rozšíření:
Tento motýl je rozšířen po celé Evropě včetně britských ostrovů. Výskyt dále pokračuje přes Rusko a Čínu až do Japonska.
Výskyt
V přírodě lze lišaje vrbkového zahlédnout nejčastěji na lesních mýtinách, v zahradách nebo loukách.
Motýl:
Motýl má rozpětí křídel 50 – 70 mm, takže patří spíše ke středně velkým druhům. Přední křídla jsou zelenohnědá s růžovými skvrnami. Zadní křídla jsou v horní části hnědá a v dolní části růžová. Tělo je stejně jako přední křídla zelenohnědé a středem těla vede jeden narůžovělý proužek, který na hrudi přechází v souvislejší plochu. Dospělci létají od května do července a sají nektar z některých zahradních rostlin (např. petúnie) a to zejména za soumraku. Některé druhy netopýrů tyto lišaje při jejich pouti za potravou požírají.
Housenka:
Výskyt od července do září. Nově vylíhlá housenka má 4 – 5 mm, je světle zelená a válcovitá. Během dalších instarů se postupně zvětšuje a v posledním instaru má délku až 80 mm a mění barvu ze zelené na hnědou. Některé housenky však zůstávají zelené až do kuklení (dimorfismus). Na konci posledního zadečkového článku je typický růžek. Na přední části těla má housenka čtyři černobílé skvrny, které připomínají oči. V případě nebezpečí housenka dokáže zatáhnout hlavu a první tři segmenty do prvních břišních segmentů, čímž zviditelní tyto skvrny. Svým tvarem a barvou housenka připomíná malého hada, což ji poměrně dobře maskuje před hmyzožravými ptáky. Mezi krmením menší housenka spočívá na spodní straně listů, což lze počítat za další ze způsobů maskování před predátory. V pozdějších instarech ji lze vidět i na vyšších částech rostliny v okolí květů, kde ožírá mladé lístky. Housenka se kuklí poblíž hostitelské rostliny v poměrně silném zámotku. Kukla měří téměř 50 mm, je světle hnědá (okrová) s černými tečkami. Ve svém zámotku přečkává zimu.
Hostitelské rostliny:
Hlavní hostitelskou rostlinou je vrbovka (Epilobium sp.), ale také různé druhy svízelů (Galium sp.), netýkavka žlaznatá (Impatiens glandulifera) nebo vinná réva (Vitis vinifera).
Vajíčka:
Samice klade 80 – 125 vajíček, která jsou oválná, lesklá a světle zelená. Housenky se z nich klubou za 4 – 6 dní.
Chov:
Jazykové formy:
Anglicky: Large Elephant Hawk-moth
Dánsky: Dueurtsværmer
Finsky: Horsmakiitäjä
Francouzsky: Sphinx de la Vigne
Holandsky: Groot avondrood
Chorvatsky: Binski ljiljak
Maďarsky: Szölöszender
Německy: Mittlerer Weinschwärmer
Norsky: Stor snabelsvermer
Polsky: Zmrocznik gładysz
Rusky: Бражник средний винный (Srednii vinnyi Brazhnik)
Slovensky: Lišaj vrbkový
Španělsky: Esfinge mayor de la vid
Švédsky: Större snabelsvärmare
Komentáře
Přehled komentářů
Mohu se zeptat jestli lze krmit lišaje vrbkového něčím jiným než je vrbovka, zimolez černý, svízel atd.
Re: Náhradní strava
(Václav od Hodonína, 24. 7. 2024 22:01)Našemu moc šmakovala réva vinná, chemicky neošetřovaná.
potrava
(..., 18. 11. 2012 19:06)Dva roky po sobě jsem našel housenky i vajíčka na vachtě trojlisté (Menyanthes trifoliata).
Motýl
(ahoj, 21. 6. 2015 11:55)Dobrý den. Tuto můrku jsem našla, když jsem shrabávala trávu. Omylem jsem ji pochroumala. Tak jsem si ji vzala domů a dala jsem ji rozkvetlý svízel. I hned se do něj zabořila sosákem :D. Po třech dnech se uzdravila a já ji pustila do přírody.
Náhradní strava
(Entomolog, 10. 7. 2016 10:40)